Przygotowanie do badań i zabiegów.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGÓW ENDOSKOPOWYCH

Przygotowanie do zabiegu gastroskopii

Gastroskopia jest jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania chorób w górnej części przewodu pokarmowego. Polega na obejrzeniu wnętrza przełyku, żołąda i części dwunastnicy przy pomocy specjalnego giętkiego aparatu średnicy 9mm, zakończonego kamerą przekazująca powiększony obraz na monitor. Istnieje też możliwość  pobierania wycinków, próbek na obecność bakterii Helicobacter pylori,   lub kojarzenia  badania endoskopowego z równoczesnym  zabiegiem  terapeutycznym (np. tamowania krwawienia czy  usunięcie polipów). Do tej procedury pobieramy od pacjenta pisemną zgodę na zabieg.

Jak należy przygotować się do badania?

Badanie przeprowadza się  na czczo. Na 6 godzin przed terminem badania należy zaprzestać przyjmowania doustnie pokarmów i płynów oraz leków. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania endoskopowe, prosimy o dostarczenie do wglądu, opisów poprzednich badań. Na badanie należy zabrać okulary do czytania.   

Postępowanie po badaniu

Po upływie 30 min od badania można normalnie jeść i pić, przyjmować leki. Proponowany jest odpoczynek po badaniu, nieplanowanie w dniu badania intensywnych wysiłków. W przypadku wystąpienie niepokojących lub niejasnych dla Pani/Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić to pielęgniarce lub lekarzowi

Przygotowanie do zabiegu kolanoskopii

Kolonoskopia jest  najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jelita grubego. Polega na obejrzeniu wnętrza jelita grubego, przy pomocy specjalnego giętkiego aparatu, średnicy 12mm,  zakończonego kamerą przekazująca powiększony obraz na monitor. Istnieje też możliwość  pobierania wycinków  lub kojarzenia  badania endoskopowego z równoczesnym  zabiegiem  terapeutycznym (np. usunięcie polipów). Do tej procedury pobieramy od pacjenta pisemną zgodę na zabieg.

Jak należy przygotować się do badania?

Badanie przeprowadza się po  oczyszczeniu jelita z resztek pokarmowych, najczęściej za pomocą doustnie podawanych specjalnych leków.  Na 7 dni przed badaniem należy przerwać stosowanie preparatów żelaza. Pacjenci przyjmujący stale leki wpływające na krzepliwość krwi (np. Acard, Ticlid, Aclotin Sintrom, Warfaryna) koniecznie powinni uzgodnić z lekarzem ewentualne ich odstawienie (lub zamianę na drobnocząsteczkowe heparyny). Na 3 dni przed badaniem należy unikać drobno pestkowych warzyw i owoców i ziaren maku, unikać jedzenia buraków. Szczegółowy sposób przygotowania się  jest zawarty w ulotce dołączonej do zaleconego przez lekarza kierującego leku. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania endoskopowe, prosimy o dostarczenie, do wglądu, opisów poprzednich badań. Na badanie należy zabrać okulary do czytania.

Jak należy postępować po badaniu?

Można normalnie jeść i pić, przyjmować leki. Zalecane jest swobodne oddawanie gazów, co znacznie zmniejsza uczucie dyskomfortu i wzdęcie po badaniu. Proponowany jest odpoczynek po badaniu, nie planowanie w tym dniu intensywnych wysiłków. W przypadku wystąpienie niejasnych dla Pani/Pana objawów lub dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić to pielęgniarce lub lekarzowi.

PRZYGOTOWANIE PACJENTÓW DO BADAŃ LABORATORYJNYCH W PRZYCHODNI SPECJALISTYCZNEJ

Jak przygotować się do pobrania krwi?

Badania rutynowe:

 1. Zachowaj dotychczasową dietę – nie wykonuj badania w okresie głodzenia/obfitych posiłków.
 2. Ogranicz spożywanie używek (np. kawa) 2-3 dni przed badaniem.
 3. Nie wykonuj badania w okresie miesiączki, po spożyciu alkoholu, po intensywnym wysiłku fizycznym.

Najważniejsze wskazówki:

 1. Pobranie wykonaj w godzinach porannych, tj. pomiędzy 7:30 a 09:00.
 2. Bądź na czczo – ostatni posiłek spożyj w dniu poprzedzającym badanie najpóźniej ok. godziny 18:00.
 3. Rano przed badaniem możesz wypić szklankę wody niegazowanej.
 4. Bądź wyspany/a – na badanie przyjdź po całonocnym wypoczynku.
 5. Unikaj wysiłku fizycznego przez ok. 24 godzin przed pobraniem krwi.
 6. Chwilę przed badaniem wypocznij – ok 15 min w pozycji siedzącej bezpośrednio przed pobraniem.
 7. Jeżeli zażywasz na stałe leki, skonsultuj się z lekarzem, czy nie będą one wpływać na wyniki badań i czy istnieje możliwość ich zażycia po badaniu.
 8. Przynieś ze sobą skierowanie.

Jak przygotować się do pobrania moczu na badanie ogólne?

 1. Przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych lub długotrwałych marszów.
 2. Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych. 
 3. W okresie około menstruacyjnym i w czasie menstruacji wykonywanie badań osadu moczu nie powinno być wykonywane i należy rozważyć odstąpienie od wykonania badania.
 4. Materiałem do badania jest mocz poranny, który należy pobrać do  pojemnika, który można zakupić w aptece.
 5. Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety. Następną porcję do pojemnika, a końcową znów do toalety.
 6. Zamknięty pojemnik z moczem przynieś do Gabinetu Zabiegowego razem ze skierowaniem.

Jak przygotować się do pobrania moczu na posiew:

 1. Posiew moczu wykonuje się w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zakażenie dróg moczowych (częste oddawanie moczu, ból i pieczenie cewki moczowej). Stwierdzenie obecności bakterii w danej próbce moczu i określenie ich wrażliwości na antybiotyki pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Badanie moczu na posiew zlecane jest także w celu potwierdzenia skuteczności podjętego leczenia oraz u kobiet w ciąży.
 2. Zaopatrz się w specjalny, jałowy (sterylny) pojemnik lub podłoże transportowo-wzrostowe (dostępne do kupienia w aptece).
 3. Przed pobraniem próbki moczu umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej.
 4. Pobierz, najlepiej pierwszy poranny mocz, po nocnym spoczynku.
 5. Przed pobraniem próbki moczu dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet okolice sromu, od przodu w kierunku odbytu, u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Wytrzyj się jednorazowym ręcznikiem. Umożliwia to pozbycie się bakterii, które, po dostaniu się do próbki, mogą zafałszować wynik badania.
 6. Do pojemnika, starając się nie dotykać ścianek wewnętrznych, oddaj mocz z tzw. “środkowego strumienia”:
  • pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety,
  • następnie oddać mocz do pojemnika (5 – 10 ml),
  • końcową porcję moczu należy znów oddać do toalety.
 7. Zamknij szczelnie pojemnik z pobraną próbką moczu, na pojemniku napisz imię i nazwisko, datę i godzinę pobrania – nie umieszczaj informacji na pokrywce. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do Gabinetu Zabiegowego razem ze skierowaniem.
 8. Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce (nie zamrażaj) i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin.
 9. Mocz pobrany na zestaw transportowo-wzrostowy można przechowywać w temperaturze pokojowej i dostarczyć w czasie nie dłuższym niż 24 godziny od pobrania.

Przygotowanie do pobrania moczu na dobową zbiórkę moczu

 1. Zaopatrz się w specjalny pojemnik z podziałką do moczu (odbiór pojemnika w Laboratorium ALAB pawilon 8).
 2. Rozpocznij dobową zbiórkę rano – pierwszy poranny mocz oddaj do toalety, każdy kolejny gromadź w zakupionym jednorazowym pojemniku.
 3. Zbierz cały mocz oddany przez 24 godziny, ostatnia porcja oddana do pojemnika to poranny mocz z dnia następnego.
 4. Mocz gromadź w jednorazowym pojemniku, w chłodnym, zaciemnionym miejscu.
 5. Po zakończeniu zbiórki zmierz objętość zebranego moczu.
 6. Przynieś do Gabinetu Zabiegowego 50 – 100 ml wymieszanego moczu z pojemnika zbiorczego z dokładną informacją o całkowitej objętości zebranego moczu razem ze skierowaniem.
 7. Mocz oddany do badania musi być częścią moczu zbieranego przez 24 godziny, jeżeli jakakolwiek porcja moczu nie znalazła się w pojemniku wynik może być nieprawidłowy i będzie błędnie sugerował nieprawidłowości lub ich niewidoczni.
 8. W okresie około menstruacyjnym i w czasie menstruacji wykonywanie badań osadu moczu nie powinno być wykonywane i należy rozważyć odstąpienie od wykonania badania.

Jak przygotować się do badania kału?

 1. Przed badaniem zaopatrz się w jednorazowy pojemnik na kał dostępny w aptekach.
 2. Do zakupionego pojemnika na kał za pomocą załączonej łopatki pobierz materiał.
 3. Materiał do badania pobierz z różnych miejsc tej samej porcji kału.
 4. Pobrany do badania kał powinien mieć wielkość orzecha włoskiego.
 5. Zamknięty pojemnik przynieś do Gabinetu Zabiegowego razem ze skierowaniem.
 6. Badanie wykonaj podczas normalnej diety – nie w okresie głodzenia/obfitych posiłków.

Jak przygotować się do pobranie kału na nosicielstwo Salmonella i Shigella?

 1. W celu pobrania materiału do badania zaopatrz się w trzy wymazówki na podłożu żelowym.
 2. Materiał pobierz w ciągu kolejnych trzech dni.
 3. Ilość pobieranego kału do wymazówki to ilość wielkości ziarna ryżu.
 4. Probówki opisz: imieniem, nazwiskiem, datą i godziną pobrania materiału.
 5. Materiał szczelnie zamknięty przechowuj w lodówce.
 6. Zamknięty pojemnik przynieś do Gabinetu Zabiegowego razem ze skierowaniem.Po zebraniu ostatniej porcji wypełnione skierowanie wraz z materiałem dostarcz do Gabinetu Zabiegowego.
WSPÓŁPRACA

Block

Przygotowanie do badań i zabiegów.