Laparoskopowe leczenie przepuklin pachwinowych metodą TAPP.

Przepuklina to stan, w którym narządy jamy brzusznej lub ich fragmenty uwypuklają się przez osłabioną ścianę jamy brzusznej na zewnątrz ciała, tworząc widoczne i wyczuwalne pod skórą uwypuklenie. Każda przepuklina ma wrota, przez które uwypukla się worek przepuklinowy. Zawartością worka przepuklinowego może być sieć, tłuszcz przed otrzewnowy, fragmenty jelita albo inne narządy, na przykład pęcherz moczowy.

Przepuklina powstaje najczęściej w obszarach o mniejszej wytrzymałości. Takim miejscem jest na przykład okolica pachwinowa, okolica pępka oraz kresa biała.

Aby powstała przepuklina, muszą zaistnieć dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko choroby, przede wszystkim zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, które powoduje wypychanie narządów do wymienionych przestrzeni i przez osłabione miejsce dochodzi do uwypuklenia na zewnątrz. To może się zdarzyć m.in. u pacjentów z wieloletnimi zaparciami, chorobami układu oddechowego, objawiającymi się przewlekłym kaszlem, palaczy papierosów, pacjentów otyłych, kobiet w ciąży, osób wykonujących ciężka pracę fizyczną, czy po urazach.

Od lat znane jest również podłoże genetyczne tej choroby – są to zaburzenia budowy włókien kolagenowych.

Najczęstszym typem przepukliny jest przepuklina pachwinowa i występuje częściej u mężczyzn, natomiast u kobiet spotykamy częściej przepuklinę udową.

Przepuklina pachwinowa na początku może być bardzo mała i nie dawać objawów. Wówczas jeszcze można odczekać z operacją. Ale jeśli powstała, to już nie zniknie. Pacjent, u którego pojawiła się przepuklina powinien zgłosić się do chirurga. Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny, którego celem jest zlikwidowanie przepukliny oraz wzmocnienie osłabionej w tym miejscu ściany brzucha siatką z tworzywa sztucznego to tzw. technika bez napięciowa.

Należy pamiętać, że każda przepuklina może uwięznąć. Uwięźnięcie przepukliny oznacza, że zawartość jamy brzusznej wyszła na zewnątrz i wrota przepukliny zacisnęły jej zawartość, przez co dochodzi do ucisku zawartości worka przepuklinowego i niedokrwienia lub/i niedrożności przewodu pokarmowego. Zaciśnięcie naczyń powoduje martwicę zawartości worka przepuklinowego. Jest to stan zagrażający życiu i wymaga operacji w trybie pilnym.

W Szpitalu Wolskim proponujemy operacje przepuklin pachwinowych metodą laparoskopową, jest to tzw. metoda małoinwazyjna.  Dostęp do miejsca, gdzie powstała przepuklina uzyskuje się przez wytworzenie przestrzeni, gdzie chirurg wykonuje operację „od wewnątrz”. Przestrzeń ta jest wytworzona przy pomocy gazu, dwutlenku węgla. W ten sposób chirurg może zoperować przepuklinę i umieścić siatkę, która wzmacnia osłabioną okolicę. Wykorzystanie metod małoinwazyjnych w leczeniu przepuklin pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, daje zadowalający efekt kosmetyczny w postaci praktycznie niewidocznych blizn oraz minimalizuje ryzyko infekcji ran.

Jeśli doskwiera Państwu taki problem, zapraszamy na konsultację do Poradni Chirurgii Ogólnej.

Zapisy do lekarza w poradni/na badanie diagnostyczne w trybie ambulatoryjnym
Specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne udzielane są według kolejności zgłoszeń. Aby ustalić termin wizyty u lekarza specjalisty czy termin badania diagnostycznego należy zgłosić się osobiście lub telefonicznie do Centrum Obsługi Pacjenta Szpitala Wolskiego. Termin wizyty u lekarza specjalisty można zarezerwować także przez Internet.

Centrum Obsługi Pacjenta:
– znajduje się w pawilonie 1 na parterze
– czynne jest od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 18.00
– rejestracja telefoniczna:  22 38 94 800

Wymagane dokumenty:
– skierowanie od lekarza POZ /specjalisty do Poradni Chirurgii Ogólnej
– dokument tożsamości


Laparoskopowe leczenie przepuklin pachwinowych metodą TAPP.