zmień wielkość czcionki   A A A   zmień kontrast

 Skontaktuj się
ul. Kasprzaka 17, 01-211 Warszawa
Szpitalny Oddział Ratunkowy (22) 38 94 900
Centrum Obsługi Pacjenta (rejestracja do poradni) (22) 38 94 800
Kancelaria (22) 38 94 902
Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego (22) 38 94 880
tel. +48 (22) 38 94 700
zamknij

WYNIKI WYSZUKIWANIA

9 kwietnia 2019

Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji

Laureatką polskiej edycji Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursingn Award) w 2018 roku została nasza koleżanka Paulina Pergoł, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Psychiatrycznego (KOP). To prestiżowe wyróżnienie zdobyła za projekt „Listy do przyjaciela” skierowany do pensjonariuszy domów seniora.

W Polsce wręczenie nagrody nastąpiło 19 marca br. w Ambasadzie Szwecji. Laureatce towarzyszyli: dyrektor szpitala Robert Mazur i Katarzyna Jaguś - Nowicka, pielęgniarka oddziałowa w KOP.

Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji

Natomiast 2 kwietnia odbyła się uroczystość w Szwecji. Jak co roku wszystkie laureatki konkursu - pielęgniarki z Polski, Szwecji, Finlandii i Niemiec zaproszono na spotkanie z królową Sylwią w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Pierwsze z poniższych zdjęć, udostępnionych przez Fundację Medicover- organizatora konkursu w Polsce, przedstawia królową z czterema ubiegłorocznymi laureatkami, drugie Paulinę Pergoł przemawiającą w Pałacu Królewskim.

 Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji  Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji

W czasie uroczystości królowa Szwecji niespodziewanie zabrała powtórnie głos. Opowiedziała o korespondencji między królem Gustavem a osobami w wieku co najmniej 100 lat wspominając przy tym, że jedna z seniorek została zaproszona do Pałacu Królewskiego. Opowiedzenie przez królową tej właśnie historii to szczególne wyróżnienie zwycięskiego pomysłu naszej koleżanki.

Projekt „Listy do przyjaciela” zakłada systematyczną wymianę korespondencji między seniorami mieszkającymi w Domach Pomocy Społecznej czy Domach Spokojnej Starości a wolontariuszami. Powstał na podstawie obserwacji i osobistych doświadczeń laureatki. Podczas codziennej pracy z pacjentami, wśród których jest dużo osób starszych, spostrzegła, że bardzo często doskwiera im samotność, brak bliskich, czują się wykluczeni z życia społecznego i jest to dla nich poważnym problemem.

O sytuacji tych ludzi pomyślała, kiedy jako wolontariuszka w Kolumbii zobaczyła niezwykłe wzruszenie chłopca listem otrzymanym od rodziny. I to zdarzenie było inspiracją do opracowania projektu adresowanego do seniorów, którzy nie mają rodziny ani przyjaciół. Uznała, że wymiana listów z wolontariuszami złagodzi samotność tych ludzi, bo będzie ktoś zainteresowany ich sprawami z kim będą mogli dzielić się swoimi myślami i wspomnieniami. Ponadto w dłuższej perspektywie może przyczynić się do polepszenia ich kondycji psychicznej oraz wyników leczenia. 

Do pilotażu swojego autorskiego projektu nasza laureatka zaangażowała studentów medycyny i studentów pielęgniarstwa oraz pensjonariuszy Domu Lekarza Seniora w Warszawie, a więc  osoby pracujące dawniej w służbie zdrowia.  Lekarze seniorzy dwa razy w miesiącu dostają listy od swoich nowych  młodych kolegów.

Paulina Pergoł jest trzecią polską laureatką Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii. W naszym szpitalu, gdzie rozpoczynała swoją drogę zawodową, pracuje od 2016 roku. Ma licencjat z pielęgniarstwa. Ponadto skończyła studia magisterskie w zakresie zdrowia publicznego. Obecnie jest studentką I roku pielęgniarskich studiów magisterskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. 

Zeszłej jesieni gościliśmy w szpitalu Rebeccę Eriksson, szwedzką laureatkę konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii z 2017 roku. Była to wizyta w ramach stażu związanego z wygraniem konkursu. Teraz nasza koleżanka wybierze miejsca, które odwiedzi w ramach realizacji swojego stażu po ubiegłorocznym zwycięstwie.