zmień wielkość czcionki   A A A   zmień kontrast

 Skontaktuj się
ul. Kasprzaka 17, 01-211 Warszawa
Szpitalny Oddział Ratunkowy (22) 38 94 900
Centrum Obsługi Pacjenta (rejestracja do poradni) (22) 38 94 800
Kancelaria (22) 38 94 902
Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego (22) 38 94 880
tel. +48 (22) 38 94 700
zamknij

WYNIKI WYSZUKIWANIA

29 czerwca 2018

Zrozumieć starość

Szpital Wolski dołączył do kampanii społecznej Zrozumieć Starość. 27 czerwca w oddziale geriatryczno - internistycznym odbył się warsztat - trening empatii z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego zwanego też symulatorem starości.

Zrozumieć starość

Po założeniu takiego kombinezonu łatwo zrozumieć z czym na co dzień zmagają się seniorzy. Na własnej skórze odczuwamy różnorodne ograniczenia sprawności człowieka w podeszłym wieku. Mamy zesztywniałe stawy, problemy z poruszaniem, gorzej widzimy i słyszymy. Zwykłe czynności: zawiązanie butów, wstanie z kanapy, wyjęcie drobnych z portmonetki, nalanie wody do kubka czy wypełnienie krótkiego formularza stają się poważnym wyzwaniem. Odnosimy wrażenie jakby przybyło nam kilkadziesiąt lat, jak mówią specjaliści około 40.

Przekonali się o tym uczestnicy treningu. Mieli duże trudności w wykonaniu najprostszych, a po jego zakończeniu opowiadali, że było to szczególne doświadczenie, które skłania do przemyśleń na temat sytuacji życiowej starszych osób i zmienia postrzeganie starości. Podobne refleksje mieli obserwatorzy.

 Zrozumieć starość Zrozumieć starość 
   
 Zrozumieć starość Zrozumieć starość 

Podczas warsztatu, oprócz lekarzy, pielęgniarek i terapeutów z naszego szpitala, na oddziale byli studenci i wykładowcy: dr Anna Cabak i dr Anna Dąbrowska - Zimakowska, z Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Małgorzata Baranowska z Fundacji Aktywni Dłużej. Niektórzy z nich wzięli udział w treningu. Obecni byli również przedstawiciele organizatorów kampanii: Anna Belica i Wiktoria Diduch z Fundacji Zaczyn, Katarzyna Stanik i Michał Baczyński z Promedica24, którzy odegrali wiodącą rolę w przeprowadzeniu warsztatu.

Spotkanie tych różnych środowisk zaowocowało pomysłem, żeby trening empatii z użyciem symulatorów starości wprowadzić do programu studiów na Wydziale Rehabilitacji AWF. Przy tym warto wspomnieć, że takie treningi są popularną formą edukacji społecznej i szkolenia personelu medycznego w wielu krajach zachodnioeuropejskich i USA.

 Zrozumieć starość Zrozumieć starość 
   
Zrozumieć starość  Zrozumieć starość 

Kampania Zrozumieć Starość ma zasięg ogólnopolski. Została zorganizowana przez działającą na rzecz seniorów Fundację Zaczyn przy wsparciu firmy Promedica24. Przyłączają się do niej różne osoby i organizacje, m. in. znana aktorka Zofia Czerwińska, reporter Filip Hajzer czy stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które w internetowym spocie pokazało obawy starszych osób związane z szybką zmianą świateł przy przejściu przez jezdnię i bariery architektoniczne utrudniające seniorom poruszanie się po mieście.  

Kampania ma na celu zwiększenie wrażliwości społecznej, zrozumienia oraz szacunku dla starości, która dotyczy każdego z nas. Adresowana jest głównie do ludzi młodych, ale też ludzi w wieku średnim. Dzisiaj nie myślą oni o tym, jak z upływem czasu zmienia się funkcjonowanie naszego ciała i umysłu, i nie wyobrażają sobie wyzwań z jakimi wiąże się starość. 

Seniorzy są często traktowani z obojętnością a niekiedy z pogardą. Denerwują nas, bo wolno chodzą, nie słyszą co do nich mówimy, długo płacą za zakupy gdy nam się spieszy, itd. Te niewłaściwe postawy wynikają nie tylko z braku empatii, ale również wiedzy o starzeniu się człowieka. Dlatego trzeba uświadamiać młodym, że w przyszłości czekają ich te same problemy i że wzajemne zrozumienie wiele znaczy dla jakości życia nas wszystkich. Zwłaszcza, że jesteśmy najszybciej starzejącym się krajem w Europie. Obecnie żyje w Polsce ok. 9 mln osób w wieku 60+, co stanowi 23,6% całego społeczeństwa. W najbliższej dekadzie wiek senioralny osiągnie co trzeci mieszkaniec Polski, a w połowie XXI wieku, kiedy na emeryturę zaczną przechodzić dzisiejsi 30-latkowie, będzie wśród nas aż 40% seniorów.

 Zrozumieć starość Zrozumieć starość 

Na potrzeby kampanii nagrano specjalne spoty emitowane od kilku miesięcy w stacjach telewizyjnych, radiowych, internecie i w komunikacji miejskiej w największych miastach. Uruchomiono serwis internetowy zrozumiecstarosc.pl. dla osób poszukujących informacji o starzeniu się i opiece nad seniorami. W szkołach, a także innych instytucjach, np. w naszym szpitalu, prowadzone są warsztaty edukacyjne, na których uczy się odczuwania starości z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego. Mają też miejsce rozmaite wydarzenia z udziałem osób publicznych wrażliwych na kwestie starzenia. Ponadto w wielotysięcznym nakładzie wydrukowano bezpłatny poradnik dla osób opiekujących się seniorami. Jest potrzebny, bo bywa, że opiekunowie nie rozumieją zmian w zachowaniu podopiecznych, nie wiedzą, jak im pomóc, ani gdzie szukać wsparcia.