zmień wielkość czcionki   A A A   zmień kontrast

 Skontaktuj się
ul. Kasprzaka 17, 01-211 Warszawa
Szpitalny Oddział Ratunkowy (22) 38 94 900
Centrum Obsługi Pacjenta (rejestracja do poradni) (22) 38 94 800
Kancelaria (22) 38 94 902
Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego (22) 38 94 880
tel. +48 (22) 38 94 700
zamknij

WYNIKI WYSZUKIWANIA

15 czerwca 2018

Czerwone Noski dla seniorów

„Czerwone Noski” to pierwszy w Polsce projekt z udziałem profesjonalnych aktorów - klownów stosujących terapię śmiechem. Dotychczas był dedykowany dzieciom. Teraz w naszym w oddziale geriatryczno - internistycznym rozpoczął się program pilotażowy adresowany do seniorów.

 Czerwone Noski dla seniorów  Czerwone Noski dla seniorów

13 czerwca odwiedzili nas artyści z czerwonymi noskami - Joanna Zawłocka (piosenkarka, laureatka wielu festiwali, m. in. 19. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” i Radosław Chabowski (aktor teatralny i filmowy). Wśród pacjentów spędzili cztery godziny. Nawiązali bezpośredni kontakt ze wszystkimi. Rozbawiali chorych a także pracowników. Zebrali doskonałe recenzje. Komentując wizytę pacjenci mówili: „kupa śmiechu i przyjemności”, „ różne tańce, śpiewy - wspaniali, naprawdę wspaniali”, „bardzo dobry przerywnik” i pytali, czy mogą liczyć na kolejne takie spotkania.

 Czerwone Noski dla seniorów Czerwone Noski dla seniorów  

 

Czerwone Noski dla seniorów    Czerwone Noski dla seniorów
   
 Czerwone Noski dla seniorów  Czerwone Noski dla seniorów
   
 Czerwone Noski dla seniorów Czerwone Noski dla seniorów  

Widząc zadowolenie chorych kierownictwo oddziału uznało, że projekt warto kontynuować. Zacieśniać współpracę z Fundacją Czerwone Noski Klown w Szpitalu, z jej prezesem Marcinem Dudkiem oraz Anną Williams - dyrektorką artystyczną, którzy razem z personelem oddziału włożyli wiele wysiłków w przygotowanie pierwszej wizyty klownów u naszych pacjentów.

 Czerwone Noski dla seniorów  Czerwone Noski dla seniorów

Początki Czerwonych Nosków sięgają 1994 roku. Wówczas Monica Culen (specjalistka public relations) i Giora Seeliger (aktor i reżyser) utworzyli w Austrii Fundację ROTE NASEN, czyli „Czerwone Noski”, jedną z pierwszych w Europie organizacji prowadzących profesjonalną terapię śmiechem. Od początku założyli, że terapia śmiechem wymaga wysokiej jakości pracy artystycznej, powinna mieć charakter indywidualny i regularny, a aktorzy muszą otrzymać odpowiednie przygotowanie, które ułatwi im pracę w środowisku szpitalnym. Założenia te sprawdzają się do dziś.

Z czasem ideę Czerwonych Nosków zaczęto realizować w innych krajach europejskich, m. in. w Niemczech, Czechach, na Węgrzech i Słowacji, a także w miejscach tak odległych jak Nowa Zelandia czy Palestyna. Przez ponad 20 lat artyści z czerwonymi noskami niosą radość dzieciom w kilkunastu krajach na świecie.

Organizacjom Czerwonych Nosków z poszczególnych krajów patronuje Fundacja Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Działają one zgodnie ze standardami etycznymi i artystycznymi wypracowanymi przez RNI. Są organizacjami charytatywnymi z misją artystyczną. Ich celem jest tworzenie profesjonalnych programów terapii przez sztukę realizowanych w szpitalu. Dzięki wsparciu RNI klowni z krajów objętych jej patronatem mogą czerpać wiedzę z dorobku i doświadczeń swoich starszych kolegów m. in. podczas szkoleń w Międzynarodowej Szkole Humoru, którą w 2003 roku założył Giora Seeliger.

W Polsce projekt „Czerwone Noski” zaczęto realizować w 2012 roku. W sierpniu została zarejestrowana Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Aktorzy wybrani podczas castingów uczestniczyli w warsztatach teatralnych, ucząc się  pracy z chorymi. Po kilkumiesięcznym szkoleniu, w marcu 2013 roku dwuosobowe zespoły artystów wyruszyły na spotkania z małymi pacjentami w szpitalach w Warszawie, Wrocławiu oraz Krakowie, a następnie w Poznaniu i Łodzi.

Czerwone Noski dla seniorów LOGO

Po kilku latach pracy na rzecz dzieci przebywających w szpitalach fundacja postanowiła wyjść z ofertą do seniorów. Swój pilotażowy program adresowany do pacjentów w wieku 60+ zaczęła realizować w oddziale geriatryczno – internistycznym naszego szpitala.