zmień wielkość czcionki   A A A   zmień kontrast

 Skontaktuj się
ul. Kasprzaka 17, 01-211 Warszawa
Szpitalny Oddział Ratunkowy (22) 38 94 900
Centrum Obsługi Pacjenta (rejestracja do poradni) (22) 38 94 800
Kancelaria (22) 38 94 902
Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego (22) 38 94 880
tel. +48 (22) 38 94 700
zamknij

WYNIKI WYSZUKIWANIA

6 listopada 2013

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca został zorganizowany po raz pierwszy 16 października tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Był odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca zeszłego roku, w której państwa członkowskie zaapelowały o ustanowienie Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK), jako dorocznej akcji edukacyjnej skierowanej do wszystkich Europejczyków.

W  tym dniu na Lotnisku Chopina przeprowadzona została akcja „AED Szansa dla Serca”, pod patronatem Anny Komorowskiej, małżonki Prezydenta RP.  Z zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia NZK przeszkolono  ponad 250 osób. Jednocześnie na wszystkich tablicach informacyjnych i  telebimach emitowany był spot edukacyjny, przedstawiający schemat ratowania życia pasażera, od momentu, kiedy nagle upadł w hali odlotów do przewiezienia go do SOR. Spot został zrealizowany we współpracy z naszym szpitalem. SOR, do którego przewieziono pacjenta po skutecznej reanimacji na lotnisku, to nasz oddział ratunkowy (zobacz film). 

ser ser

Lotnisko Chopina jest jedynym w Polsce obiektem użyteczności publicznej wyposażonym w kompleksowy system AED (Automated External Defibrillator, tzn. automatyczny defibrylator zewnętrzny), z  36 automatycznymi defibrylatorami, które są zainstalowane  w halach przylotów i odlotów, a także w części tranzytowej. Wszystkie te urządzenia połączone są z lotniskowym Centrum Ratownictwa Medycznego. Użycie któregokolwiek z nich uruchamia alarm przywołujący na miejsce zdarzenia zespół ratowników.

Defibrylatory są proste w użyciu. Obrazkowa instrukcja obsługi wyjaśnia, jak ułożyć chorego i jak umieścić na jego ciele elektrody. Urządzenie samo ocenia rytm pracy serca, decyduje, czy potrzebna jest defibrylacja, dobiera moc impulsu i  wskazuje moment jego wysłania. Więc każdy, kto podejmie akcję ratunkową może być pewny, że nie zrobi nic niewłaściwego.  

Ze statystyk wynika, że co roku u około 400 tys. Europejczyków występuje niespodziewane, nagłe zatrzymanie krążenia, przy czym  w większości przypadków (około 350 tys.) zdarza się poza szpitalem: na ulicy, w zakładzie pracy, czy w domu. Obecnie  niecałe 10% osób przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków takiego zdarzenia mogłoby spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Tymczasem w przypadku wystąpienia NZK poza szpitalem, tylko raz na pięć zdarzeń podejmowana jest resuscytacja. Zatem, żeby doprowadzić do zwiększenia częstości podejmowania resuscytacji na miejscu zdarzenia,  a tym samym wzrostu przeżywalności, konieczne jest podnoszenie świadomości społecznej poprzez upowszechnianie wiedzy o NZK i  propagowanie umiejętności postępowania w takich przypadkach.