ścieżka do tekstu:
9 kwietnia 2019

Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji

Laureatką polskiej edycji Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursingn Award) w 2018 roku została nasza koleżanka Paulina Pergoł, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Psychiatrycznego (KOP). To prestiżowe wyróżnienie zdobyła za projekt „Listy do przyjaciela” skierowany do pensjonariuszy domów seniora.

W Polsce wręczenie nagrody nastąpiło 19 marca br. w Ambasadzie Szwecji. Laureatce towarzyszyli: dyrektor szpitala Robert Mazur i Katarzyna Jaguś - Nowicka, pielęgniarka oddziałowa w KOP.

Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji

Natomiast 2 kwietnia odbyła się uroczystość w Szwecji. Jak co roku wszystkie laureatki konkursu - pielęgniarki z Polski, Szwecji, Finlandii i Niemiec zaproszono na spotkanie z królową Sylwią w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Pierwsze z poniższych zdjęć, udostępnionych przez Fundację Medicover- organizatora konkursu w Polsce, przedstawia królową z czterema ubiegłorocznymi laureatkami, drugie Paulinę Pergoł przemawiającą w Pałacu Królewskim.

 Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji  Nasza koleżanka z nagrodą Królowej Szwecji

W czasie uroczystości królowa Szwecji niespodziewanie zabrała powtórnie głos. Opowiedziała o korespondencji między królem Gustavem a osobami w wieku co najmniej 100 lat wspominając przy tym, że jedna z seniorek została zaproszona do Pałacu Królewskiego. Opowiedzenie przez królową tej właśnie historii to szczególne wyróżnienie zwycięskiego pomysłu naszej koleżanki.

Projekt „Listy do przyjaciela” zakłada systematyczną wymianę korespondencji między seniorami mieszkającymi w Domach Pomocy Społecznej czy Domach Spokojnej Starości a wolontariuszami. Powstał na podstawie obserwacji i osobistych doświadczeń laureatki. Podczas codziennej pracy z pacjentami, wśród których jest dużo osób starszych, spostrzegła, że bardzo często doskwiera im samotność, brak bliskich, czują się wykluczeni z życia społecznego i jest to dla nich poważnym problemem.

O sytuacji tych ludzi pomyślała, kiedy jako wolontariuszka w Kolumbii zobaczyła niezwykłe wzruszenie chłopca listem otrzymanym od rodziny. I to zdarzenie było inspiracją do opracowania projektu adresowanego do seniorów, którzy nie mają rodziny ani przyjaciół. Uznała, że wymiana listów z wolontariuszami złagodzi samotność tych ludzi, bo będzie ktoś zainteresowany ich sprawami z kim będą mogli dzielić się swoimi myślami i wspomnieniami. Ponadto w dłuższej perspektywie może przyczynić się do polepszenia ich kondycji psychicznej oraz wyników leczenia. 

Do pilotażu swojego autorskiego projektu nasza laureatka zaangażowała studentów medycyny i studentów pielęgniarstwa oraz pensjonariuszy Domu Lekarza Seniora w Warszawie, a więc  osoby pracujące dawniej w służbie zdrowia.  Lekarze seniorzy dwa razy w miesiącu dostają listy od swoich nowych  młodych kolegów.

Paulina Pergoł jest trzecią polską laureatką Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii. W naszym szpitalu, gdzie rozpoczynała swoją drogę zawodową, pracuje od 2016 roku. Ma licencjat z pielęgniarstwa. Ponadto skończyła studia magisterskie w zakresie zdrowia publicznego. Obecnie jest studentką I roku pielęgniarskich studiów magisterskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. 

Zeszłej jesieni gościliśmy w szpitalu Rebeccę Eriksson, szwedzką laureatkę konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii z 2017 roku. Była to wizyta w ramach stażu związanego z wygraniem konkursu. Teraz nasza koleżanka wybierze miejsca, które odwiedzi w ramach realizacji swojego stażu po ubiegłorocznym zwycięstwie.
 


data wydruku: 8 lipiec 2020; 05:49:12
adres dokumentu: http://www.wolski.med.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=21&art_ID=798